Themes

Subthemes:
    A1 – New Synthetic Methodologies in Organic Chemistry
    A2 – Green chemistry
    A3 – Reaction mechanisms
    A4 – Supramolecular Chemistry
    A5 – Asymmetric Synthesis and natural products
Conveners:
Luis Vicario (University of Basque Country, Spain),
Sophie Beeren (Technical University of Denmark, Denmark)
Subthemes:
    B1 – Organometallic chemistry
    B2 – Multimetallic systems
    B3 – Molecular Magnets
    B4 – Inorganic Interfaces
    B5 – Porous Materials
Conveners:
Katharina Fromm (University of Fribourg, Switzerland),
Silvia Gross (University of Padova, Italy)
Subthemes:
    C1 – Chemical Biology
    C2 – Sensors and Diagnostic
    C3 – Biomolecules: Synthesis and applications
    C4 – Bioinorganic Chemistry
Conveners:
Mario Salmona (IRCCS Istituto di Ricerche Farmacologiche Mario Negri, Italy),
Sonja Herres-Pawlis (RWTH Aachen University, Germany)
Subthemes:
    D1 – Assemblies, Aggregates and Interfaces
    D2 – Nanomaterials and Nanostructures
    D3 – Theory meets experiments- predicting properties of materials
    D4 – Organic-Inorganic Hybrids
    D5 – Nanoparticles: synthesis and applications
Conveners:
Maria Lucia Curri (Consiglio Nazionale delle Ricerche, Italy),
Pablo Ordejon (Institut Català de Nanociència i Nanotecnologia, Spain)
Subthemes:
    E1 – Drug Design and Discovery
    E2 – Drug Delivery
    E3 – Metals in Medicine
    E4 – Biopolymers, Hydrogels and Processing
    E5 – Diagnostics and Nanotherapeutics
    E6 – Molecular Sensors
Conveners:
Holger Stephan (Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf, Germany),
Avi Schroeder (Technion - Israel Institute of Technology, Haifa 32000, Israel)
Subthemes:
    F1 – Organo and Metal Homogeneous Catalysis
    F2 – Heterogeneous and Supported Catalysis
    F3 – Bio and Biomimetic Catalysis
    F4 – Photo and Electrocatalysis
Conveners:
Bert F. Sels (KU Leuven, Belgium),
Paolo Melchiorre (Institut Català d’Investigació Química, Spain)
Subthemes:
    G1 – New Developments and Methods
    G2 – Light and Matter
    G3 – Electrochemistry
    G4 – Surface Processes and Analysis
    G5 – Applied Physical Chemistry
    G6 – Photochemistry and Photophysics
Conveners:
Christian Huck (University of Innsbruck, Austria),
John Cassidy (Dublin Institute of Technology, Ireland)

Transversal Themes

Subthemes:
    T1.1 – Bio and Medical Imaging
    T1.2 – Imaging of Processes
Conveners:
Johan Hofkens (KU Leuven, Belgium),
Roland Winter (Technical University of Dortmund, Germany)
Subthemes:
    T2.1 – Fuels
    T2.2 – Photovoltaics
    T2.3 - Water
Convener:

Piotr Stepnowski (University of Gdansk, Poland)
Subthemes:
    T3.1 – Molecular Motors
    T3.2 – Dynamics
Conveners:
Nicolas Giuseppone (University of Strasbourg, France),
Oren Scherman (University of Cambridge, UK)

Additional Sections

Subthemes:
    OTS1.1 – Carbon-based Materials
    OTS1.2 – Organic Electronics
    OTS1.3 – Polymers and devices

Conveners:
Bo Albinsson (Chalmers University of Technology, Sweden),
Nazario Martin (Complutense University of Madrid, Spain)
Subthemes:
    OTS2.1 – Earth and Space
    OTS2.2 – New Tools for Learning
    OTS2.3 – Heritage
    OTS2.4 – Origin of Life
    OTS2.4 – Challenges – Industry / Academia (Young context)
Conveners:
Joseph Moran (University of Strasbourg, France),
Rachel Mamlok-Naaman (Weizmann Institute of Science, Israel)
Subthemes:
    Monday – Chemistry in Hollywood
    Tuesday – Molecular Cuisine
    Wednesday – Astronaut (Chemistry and Society Section)
    Thursday – Pitches from challenges (Challenges – Industry / Academia section
Conveners:
Artur Silva (University of Aveiro, Portugal),
Luisa De Cola (University of Strasbourg, France)
Subthemes:
    Food Chemistry
Conveners:
Livia Simon Sarkadi (University of Budapest, Hungary),
Manuel Coimbra (University of Aveiro, Portugal),
Marco Arlorio (Università del Piemonte Orientale,Italy)

European Young Chemists' Network (EYCN)

Subthemes:
  • H1 - Bonding for impact: the importance to be part of a Society
  • H2 - Chemistry and Future
  • H3 - CV Clinic Workshop: Academia vs Industry
  • H4 - European Young Chemists' Award (EYCA) Competition
  • H5 - Scientific Writing Workshop (in collaboration with RSC, Wiley, Frontiers in Chemistry)
  • H6 - MSCA Training Workshop
  • H7 - ERC Training Workshop (in collaboration with with ERC Agency)
  • H8 - Science Communication Workshop
  • H9 - Company Challenge (in collaboration with Amorim, BestHealth4U, Thermo Fisher)
Preliminary EYCN Program